Dziś jest sobota, 26 lipca 2014 r., imieniny Anny, Mirosławy, Joachima


szukaj w serwisieAktualności

Gmina

Urząd Gminy

Rada Gminy

Jednostki organizacyjne

Centrum Pamięci Generała
W. Sikorskiego

Przetargi

Parafie

Stowarzyszenia i towarzystwa

Agroturystyka

Obwieszczenia

Galeria

Dokumenty do pobrania

Fundusze UE

Gazeta Tuszowska

Świetlica Socjoterapeutyczna

Profilaktyka

Katalog firm

Statystyka

Strategia Rozwoju Gmin

Kompleks boisk sportowych Orlik 2012

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2012-2015


gmina@tuszownarodowy.pl
Gminna Biblioteka Publiczna

Dane teleadresowe
 

Na terenie Tuszowa Narodowego funkcjonuje Gminna Biblioteka Publiczna, która swoim zasięgiem obejmuje 4 filie biblioteczne usytuowane w miejscowościach: Jaślany, Ławnica, Malinie, Sarnów. 

Biblioteka założona została w 1949 roku, a jej podstawowym zadaniem jest rozwój czytelnictwa i upowszechnianie kultury oraz oświaty na terenie naszej gminy. 

Od 1987 roku biblioteka jest właścicielem domu urodzin Generała Władysława Eugeniusza Sikorskiego, który po kapitalnym remoncie od 26 sierpnia 1990 roku stał się siedzibą biblioteki i utworzonej przez nią Izby Pamięci generała Sikorskiego. 

Niezależnie od zbiorów bibliotecznych i eksponatów związanych z osobą generała Sikorskiego zgromadzonych i opisanych w Izbie Pamięci, biblioteka zajmuje się gromadzeniem dokumentów, zdjęć, opisów, wspomnień, wywiadów, zapisów kronikarskich, związanych z historią i kulturą naszej gminy oraz utworzona została tzw. "Galeria Przodków", na bieżąco uzupełniana o nowo pozyskane materiały. 

W 1993 roku przed budynkiem biblioteki wzniesiony został pomnik generała Sikorskiego - celem upamiętnienia 50 rocznicy jego tragicznej śmierci. W tym miejscu z okazji ważnych rocznic narodowych oraz związanych z regionem i osobą generałą (rocznica urodzin i tragicznej śmierci), odbywają się uroczystości religijno-patriotyczne z udziałem miejscowych władz i zaproszonych gości.

Na dzień dzisiejszy biblioteka dysponuje księgozbiorem w ilości 39 781 woluminów, w tym: dla dorosłych 16829, dla dzieci 14162, literatura popularno-naukowa 8796.

Na przestrzeni ostatniego roku zanotowaliśmy 1460 czytelników, i 22 540 wypożyczeń na zewnątrz i 6522 na miejscu w czytelni.

Spośród czytelników najliczniejszą grupę stanowią dzieci i młodzież szkolna.


Biblioteka Publiczna i Izba Pamięci Generała W.E. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym zaprasza:

poniedziałek - piątek w godz. 11:00 - 19:00
w pierwsze soboty miesiąca w godz. 9:00 - 13:00
Adres: 39-332 Tuszów Narodowy 233 woj. podkarpackie
tel. 017 774 37 45
www.bibliotekatuszow.pl

Misja Biblioteki

Biblioteka jest podstawową instytucją kultury w gminie, której celem jest świadczenie usług o wartościach kulturalnych, oświatowych i narodowych poprzez upowszechnianie książki, promocję czytelnictwa, działalność informacyjną i muzealną obejmującą kolekcję dokumentów z życia naszego wielkiego rodaka Generała W.E. Sikorskiego oraz historii gminy Tuszów Narodowy. Swoje cele realizuje poprzez wspólne działanie kierownictwa, partnerów, instytucji współfinansujących i nadzorujących.


Tuszów Narodowy generałem słynie  o czym świadczą kolejne daty z historii miejscowości
  • rok 1947 – wmurowanie tablicy na domu urodzenia generała Sikorskiego,
  • rok 1981- 100 rocznica urodzin jako wielka manifestacja religijno patriotyczna, nadanie Tuszowskiej Szkole podstawowej jako jednej z pierwszych w Polsce imienia generała Sikorskiego,  z  głośną wypowiedzią Pana Tadeusza Zawady o Katyniu,
  • rok 1990 powstanie Izby Pamięci pod patronatem Gminnej Biblioteki Publicznej w odremontowanym domu urodzenia Generała Sikorskiego i  oficjalne zarejestrowanie TSK,
  • rok 1993- poświęcenie Pomnika Generała z okazji 50 rocznicy śmierci,
  • rok 1998 - poświęcenie Sztandaru TSK im. gen. Sikorskiego,  
  • rok 2001 -  120 rocznica urodzin generała z udziałem Pana Dariusza Baliszewskiego  i jego wykład Tragedia Gibraltarska w świetle polskich źródeł, rok 2003 - 60 rocznica śmierci generała Sikorskiego z udziałem ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Dzięgi, 
  • rok 2004 poświęcenie przez ks. Biskupa Andrzeja Dzięgę wystawy zdjęciowej przekazanej z do zbirów Izby Pamięci przez gen. S. Bałuka z Warszawy Prezesa Klubu Kawalerów Orderu Wojennego VM
  • rok 2006 - 125 rocznica urodzin generała Sikorskiego pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP z udziałem kompani reprezentacyjnej WP – z udziałem gen. Stefana Bałuka oraz ks. Zdzisława Peszkowskiego Kapelana Rodzin katyńskich i Pomordowanych na wschodzie. Rocznica upamiętniona  została wydaniem albumu o generale Sikorskim na bazie wystawy gen. Stefana Bałuka – Honorowego Obywatel Gminy Tuszów Narodowy
 Jesteś 22561 osobą odwiedzającą nasz serwis